Rozbudowa Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu
Studium Wykonalności wraz z wnioskiem o dofinansowanie w ramach POIiŚ 2014-2020 oraz doradztwo techniczne dla inwestycji "Rozbudowa Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu".
Program rozbudowy składa się z czterech elementów:
Celem rozbudowy gazoportu w Świnoujściu jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego do Polski oraz krajów bałtyckich, poprzez dywersyfikację i promocję nowych tras transportowych w regionie.
Terminal LNG w znacznym stopniu wpływa na uniezależnienie się naszego kraju i państw sąsiednich od dostaw gazu z kierunku wschodniego, a także wpisuje się w trzy filary polityki energetycznej Unii Europejskiej, tj.:
zrównoważony rozwój
poprawa bezpieczeństwa dostaw
zwiększenia konkurencyjności
Zakres usług
Celem Studium Wykonalności było opracowanie założeń projektowych oraz ocena możliwości konstrukcyjnych rozbudowy nowego terminalu LNG w Świnoujściu. Studium obejmowało cztery obszary:
zwiększenie możliwości przyjmowania gazu przez terminal do polskiego systemu z 5 mld m3 do 7,5 m3 rocznie,
wybudowanie trzeciego zbiornika,
zwiększenie funkcjonalności terminalu poprzez wybudowanie stanowiska statkowego dla mniejszych jednostek LNG,
wybudowanie regazyfikatorów ORV.
Opracowanie zawierało ponadto analizę biznesową regionalnego rynku LNG i analizę prawną dotyczącą rozbudowy terminala, wpływ inwestycji na środowisko oraz pełne Studium Wykonalności zgodnie z wymaganiami programu POliŚ.
Usługa Doradztwa Technicznego realizowana dla Polskiego LNG obejmowała opracowanie dokumentacji bazowej (tzw. FEED) oraz wybór wykonawcy rozbudowy Terminala LNG w Świnoujściu.